Antistatik Rulo Pvc

Antistatik Rulo Pvc ESD

Pvc, klor ve etilen yani ham petrolün işlemden geçmesiyle elde edilmiş bir üründür. Pvc olarak adlandırdığımız ürünün bir diğer ismi ise vinildir. Ve halk dilinde genelde vinil olarak adlandırılır. Ülkemizde üretimi ve kullanımı oldukça yaygındır.  İçerisindeki hammadde sayesinde çabuk yıpranmayan, deforme olmayan temizliği oldukça kolay olan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle de her türlü zeminde kullanmaya müsaittir.

Pvc malzemeler rulo şeklinde satıldığı gibi belli boyutlarda karo şekilde de satılabilmektedir. Farklı desen ve renk seçenekleriyle farklı zevklere hitap etmektedir.

Birçok zeminde kullanılmaya elverişli olması nedeniyle pvc kaplama zaman içerisinde farklı kullanım alanları oluşturmaya başlamıştır. Bunları, homojen pvc zemin kaplama, akustik pvc zemin kaplama, kondaktif pvc zemin kaplama, heterojen pvc zemin kaplama olarak sıralayabiliriz.

Bu yazımızda kendi içerisinde de çeşitlere ayrılan pvc kaplama çeşitlerinden biri olan SC antistatik rulo pvc’ye yer vereceğiz.

Antistatik Rulo Pvc nedir?

Bu pvc adından da anlaşılacağı gibi statik elektriğin geçirgenliğini ortadan kaldırmak veya en aza indirmek için kullanılmış maddelerin bir arayan gelmesinden oluşan bir yapıya sahiptir.

İçerinde bulunan maddeler, durgun elektrik adını verdiğimiz elektriğin topraklanan zemin içerisinde içine hapsederek ve dışarıya atılmasını sağlar. Böylece statik elektrik ortamdan uzaklaşmış olur.

Antistatik Rulo Pvc Kullanım Alanları Nelerdir?

Antistatik ESD rulo pvc beton kaplı bütün zeminlerde kullanılmaktadır. Ama asıl kullanım amacı statik elektriği dışarı atmak olduğu için genellikle hastane, sağlık ocakları, laboratuvar, röntgen odası, ameliyathaneler, ağır bakım yapan fabrikalar, sistem odaları, bilgisayar üretimi yapan firmalar,  elektrik enerjisinin yüksek olduğu işletmeler, üretim tesisleri ve fabrikalarda kullanılmaktadır.

Antistatik Rulo Pvc Faydaları Nelerdir?

Antistatik rulo pvc kullanım faydaları yukarıda belirttiğimiz gibi ortamda bulunan statik elektiriğin dışarıya atılmasını sağlayan sistemden oluşan bir vinil sistemidir. Bu ürün fabrikalarda makinelerin oluşturduğu elektriği alarak ortamdan uzaklaştır. Böylece makinanın ömrünü uzatmış olur. Hastanelerde ve ameliyathanelerde kullanılan ve oldukça fazla elektrik yayan cihazların çabuk bozulmasını engeller. Ameliyathanelerde hasta ve doktorların elektriğe maruz kalarak herhangi bir sağlık sorunu yaşamasını engellemektedir.

Antistatik Rulo Pvc Uygulama Metodu Nasıldır?

Antistatik rulo pvc uygulaması diğer pvc uygulamalarına göre biraz zahmetli bir iştir. Diğer pvc ürünleri kendimiz kaplama şansımız varken bu malzemeyi mutlaka işi iyi yapan bir firmayla çalışmak gerekmektedir.

İş başlamadan önce firma keşfe gelir uygulama yapılacak alan incelenir. Bir maliyet çıkartılır. Daha sonra firma içerisinde nelerin yapılacağını yazan bir sözleşme hazırlar. Sözleşmede bütün detaylar maddeler halinde yazmalıdır. Alıcı sözleşmeyi onayladıktan sonra kaplama uygulaması yapılmaya başlamaktadır.

Kaplama yapılabilmesi için zeminin beton olması ve topraklama yapılması için uygun olması gerekmektedir. Zeminde ıslak yer olmaması gerekir. Islak alanlarda antistatik pvc uygulaması yapılamaz.

Uygulama yapılırken öncelikle sert bir fırça yardımıyla zemin toz ve kirli bir alan kalmayacak şekilde temizlenir. Temizlik yapıldıktan sonra zemine bakır şerit uygulaması yapılır. Bu uygulama yapıldıktan sonra şeritler topraklama sistemine bağlanmaktadır.

Bakır tel topraklama sistemine bağlandıktan sonra antistatik iletkenliği olan özel bir yapıştırıcı zemine uygulanır. Daha sonra rulo pvc zemin ölçülerine göre kesilerek yapıştırıcı yapılan zemine uygulanır.

Antistatik pvc rulo halinde bulunduğu gibi karo şeklinde de satılmaktadır. Karo şeklinde satılan pvc malzemesi firmanın ürettiği ölçülere göre satılmaktadır. Bu ölçü genellikle 6×6 cm’dir. id

Antistatik rulo pvcler diğer zemin kaplamalarında olduğu gibi çok fazla renk ve desen seçeneğine sahip olmasına rağmen göz yormaması ve ortama derinlik katması açısından genellikle gri ve beyaz tonları tercih edilmektedir.

Taralay

Eternal

Mineflo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.