Epoksi Zemin Kaplama

EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA

Epoksi zemin kaplama son zamanlarda oldukça tercih edilen bir zemin kaplama malzemesidir. Eskiden yalnızca fabrika – iş yerleri gibi yerlerin kaplamasında kullanılan epoksi, günümüzde ürün yelpazesini genişleterek evlerimizde, okullarda, restaurantlarda kısacası bütün zeminlerde kullanılmaya başlamıştır.

Epoksi, reçineden ve sertleştirici malzemelerin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Birbirine karıştırılarak elde edilen bu malzeme macun kıvamındadır. Bu kıvamda olmasının en büyük avantajı zeminde hiçbir şekilde açıklık bırakmadan her yere yayılmasıdır.

Zemin kaplama birçok yerde tercih edilmelidir. Bunun sebebi, az önce de belirttiğimiz gibi macun kıvamında olduğundan dolayı kaplanacak zemine tamamen yayılır. Herhangi bir boşluk, çatlak, yarık gibi sorunlar oluşturmaz. Parlak görüntüsünün olması yanı sıra zemin kaygan değildir. Bu da kaza oluşumunu engellemektedir.

Epoksi içindeki yapısal özelliği sayesinde uzun yıllar şeklini ve formunu bozmadan kullanılabilir. Ayrıca uygulama süresi çok kısa sürmektedir. Bu da ürünü tercih etmenin bir diğer sebebidir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi epoksi zemin kaplama maddesinin birçok tercih edilme sebebi vardır. Bunlardan bazılarını sıralayacak olursak,

 • Uzun yıllar bozulmadan kullanılabilen bir yapıya sahiptir.
 • Uygulama süresi kolay ve kısa sürmektedir.
 • Yapısı sayesinde uygulanan alana tamamen yayılır ve boşluk oluşturmaz.
 • Parlak yapısı hoş bir görüntü sağlar.
 • Zeminin kaygan olmaması olası kazaları önler.
 • Antibakteriyel yapıya sahiptir.
 • Kolay temizlenme özelliğine sahiptir.
 • Sık kullanılan yerlerde kullanılsa da aşınma yapmaz.
 • 3D uygulama sayesinde istenilen renk ve desenlerde uygulama yapılabilir.
 • Zeminde yalıtım malzemesi işlevi görür.

Epoksi Zemin Kaplama Nasıl Uygulanır?

Epoksi uygulamak için öncelikle zemin fırça yardımı ile temizlenir. Hiç toz ve kirli alan kalmamasına dikkat edilmelidir. Temizlenen beton zeminde çıkmayan lekeler beton temizleyici ile temizlenir. Hiç kalıntı kalmayacak şekilde yıkanır. Sert uçlu fırça ile fırçalanır. Beton zeminin hazır hale geldiğini anlamak için ufak bir deney yapılabilir. Bu da, temizlenen yüzeye bir miktar su dökülür. Eğer beton zemin suyu çekerse zemin epoksi uygulaması için hazırdır, zemin suyu çekmezse henüz hazır değildir ve temizlik işleminin tekrar yapılası gerekir.

Temizlik işlemi biten zeminde çatlaklar kontrol edilir. Çatlak bölgeler poliüretan mastik uygulaması yapılarak tamir edilir. Tamir edilen bölgenin kuruması beklenir. Kuruyan ve temizlenen zemin uygulama için hazırdır.

Epoksi uygulanacak zeminde köşelerden başlanarak astar uygulaması yapılır. Astar uygulaması bittikten sonra kurumaya bırakılır. Genellikle 24 saat sonra 2. Uygulama olarak ara kat epoksi yapılır. Aynı şekilde köşelerden başlayarak bütün zemine uygulanır. Ara kat epoksi işlemi bittikten sonra malzeme tam kurumadan resim, pul gibi malzemeler koyulur ve kurumaya bırakılır. İlk kattaki uygulama gibi 24 saat beklenir.  Ertesi gün tamamen kuruyan bölgeye son kat epoksi uygulaması yapılır. Kuruduktan sonra kullanıma hazır hale gelir.

Epoksi Zemin Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Teknolojinin hızla gelişmesi ve insanların ihtiyaçları doğrultusunda her şeyde olduğu gibi epoksi zemin kaplamalarından da çeşitlilik olmuştur. Her bütçeye ve mekana uygun kaplama malzemesi bulunmaktadır.

Epoksi zemin kaplama çeşitleri;

 • Portakal kabuğu desenli epoksi zemin kaplama
 • Şeffaf epoksi zemin kaplama
 • 3D epoksi zemin kaplama
 • Antistatik epoksi zemin kaplama
 • Mortar epoksi zemin kaplama

Portakal Kabuğu Desenli  Epoksi Zemin Kaplama:

Ürün isminden de anlaşılacağı gibi, portakal kabuğuna benzer bir zemine sahiptir. Bu yapı, zeminin kaydırmaz olmasına sebep olur. Portakal kabuğu desenli epoksi zemin kaplama genellikle fabrikalarda, depolarda, otoparklarda, ıslak zemin gibi alanlarda uygulanmaktadır.

Şeffaf Epoksi Zemin Kaplama :

Şeffaf epoksi zemin kaplama yukarıda uygulamalarını açıkça yazdığımız zemin kaplama çeşididir. Bu kaplama çeşidinde öncelikle alt zeminde astar uygulaması yapıldıktan sonra kurumaya bırakılır. Kuruyan zemine ara kat epoksi uygulaması yapılır. Epoksi malzemesi tam kurumadan yüzeyde görünecek ürün yerleştirilir. Mesela pul, sim, boya, desenli bir kağıt gibi.. Yerleştirilen ürünler malzeme tam kurumadan atıldığından dolayı yüzeye hapsolur. Malzeme yerleştirdikten sonra yaklaşık 24 saat beklenir ve son kat atılır. Bu katta şeffaf epoksi reçinesi kullanılır.

Şeffaf epoksi zemin kaplama iç mekanda en çok tercih edilen çeşitlerden bir tanesidir. Bunun sebebi mekana derinlik vermesidir. Tek parçadan oluştuğundan dolayı istenilen görsel tamamen ön plana çıkar. Kesik çizik gibi sorunlarla karşılaşılmaz.

Şeffaf epoksi kaplama diğer çeşitlerde olduğu gibi çok sağlam malzemeden yapılır. Yıpranma, solma, aşınma olmaz. Yıllarca yıpranmadan kullanılmasını sağlar.

3D Epoksi Zemin Kaplama:

3D epoksi zemin kaplama son zamanlarda en çok tercih edilen uygulamalar arasındadır. Farklı tasarımlar yaratmak isteyenler için oldukça popüler olmuştur. Sürekli sosyal medyada paylaşım yapılan bu çağda 3D epoksi zemin malzemesi fark yaratmak isteyenlerin tercihlerinden bir tanesi olmaktadır.

Evlerde, iş yerlerinde, otellerde kısacası görselliğiyle fark yaratmak istenen her yerde rahatlıkla uygulanabilmektedir. Evlerde genellikle banyolarda su, deniz, balık gibi ortama uyum sağlayan görseller kullanılır. Otellerde firma logolu çalışmalar ön plana çıkarken mağaza ve restaurantlar da şirket görselini yansıtan çalışmalar yapılır. Asansör gibi herkesin ortak kullandığı alanlarda ise derinlik algısı oluşturan görseller ve firmaların vizyonunu belirleyen butik çalışmalar ön plana çıkmaktadır.

3 boyutlu zemin uygulaması için epoksi uygulaması iyi yapan bir firmayla çalışmak gerekir. Çünkü bu kaplamanın bazı incelikleri vardır. Uygulama yapılma aşamaları tıpkı diğer zemin uygulamaları gibi önce temizliğin iyice yapılması, astar ve ara katın atıldıktan sonra istenilen görselin yerleştirilmesiyle yapılmaktadır. 3 boyutlu zemin kaplaması için seçilen görselin yüksek çözünürlükte olmasına dikkat edilmedir. Aksi takdirde zeminde bulanıklıklar meydana gelir. Bu da istenen bir durum değildir.

Görsel seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta seçilen görselin dikkatli seçilmesidir. Epoksi malzemesi sağlam ve çabuk yıpranan bir malzeme olduğundan dolayı zemin yıllarca kullanılabilir. Göz yormayacak ve hemen değiştirmek istemeyeceğiniz bir görsel seçmeniz zemin malzemesini uzun yıllar kullanmanızı sağlar. Bu sebeple genelde firma logosu, firma baş harfleri, soft renkerden oluşan bir obje, çiçek, veya az önce belirttiğimiz gibi deniz – okyanus görselleri tercih edilmelidir.

Antistatik Epoksi Zemin Kaplama:

Bu zemin kaplama çeşidi genellikle fabrikalarda, ağır işler yapan firmalarda, insan yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde kullanılmaktadır. Bunun sebebi makine ve insanlardan doğan statik enerjinin yüzeyde emilmesini sağlamaktır.

Antistatik epoksi zemin kaplaması için kullanılan malzemeler sağlamlığı yanı sıra statik elektiriği içine hapsederek toprağa gönderme özelliğiyle ön plana çıkmaktadır. Bu yüzden elektrik ve elektronik işleri yapan, içerisinde yüksek watta elektrik bulunduran işletmelerin ilk tercihidir. Epoksi elektriği içine çekmesi sayesinde makinelere zarar vermeden kullanılmasını sağladığı gibi olası iş kazalarının da önüne geçmektedir.

Antistatik epoksi kaplama diğer epoksi kaplamalarına nazaran biraz daha maliyetlidir. Bunun en büyük sebebi içerisinde bulunan iletken maddeler sayesinde elektrik statiğini ortadan kaldırarak daha sağlıklı bir ortam sağlamaktır. Ayrıca genellikle fabrika gibi zeminlerde kullanılmasından dolayı metrekare farkı yüksek olduğundan dolayı maliyet diğer mekanlara göre daha yüksek gelmektedir.

Mortar Epoksi Zemin Kaplama:

Bu zemin kaplama çeşidi diğer epoksi zeminlerine istinaden daha kalın ve sağlam oluşuyla ön plana çıkıyor. Genellikle ağır sanayide kullanılan zemin kaplaması ağır makinelerin altında yılarca hasar görmeden ve yıpranmadan kullanılabilmektedir.

Ayrıca havaalanlarında, otopark gibi yıpranma ve aşınmaya elverişli yerlerde oldukça fazla tercih edilmektedir. Kalın yapısı sayesinde oluşabilecek darbelerde, aşınmalarda etkilidir.

Ayrıca kolay temizlenebilir olması ve maliyetinin düşük olması bir diğer tercih sebebidir. Mortar epoksi uygulaması yaptırmaya karar verdikten sonra anlaşma yaptığınız firma en fazla 3 gün içerisinde uygulamayı bitip zemin kullanıma hazır hale gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.