Lamine Parke

LAMİNE PARKE

Masif parke ya da ahşap parke tabakaların iki veya üç katman olacak şekilde ve 90 derecelik açı ile lamine edilmesi ile lamine parke elde edilir. Lamine parkenin içerisinde bulunan lamine kelimesi yapıştırma anlamına gelir. Birbirine yapıştırılan katmanlardan da bu malzeme oluşturulur. Standart bir lamine parkenin üst katmanının kalınlığı 3 ile 6 mm arasında olur. Ancak özellikle son zamanlarda daha fazla satış yapabilmek adına standart kalınlığa uygun olmayan lamine parkeler de üretilmektedir.

Standardın dışındaki 1-2 mm kalınlığındaki bu lamine parkeler ağacın dokusunu dahi veremeyecek yapıdadır. Böyle olmasına rağmen ülkemizde pek çok kişi tarafından daha uygun fiyatlarda olması sebebi ile kişiler tarafından tercih edilmektedir. Ancak bu şekilde üretilmiş olan lamine parkelerin birkaç kez silindikten sonra ömrü biter. Bunun için de lamine parke seçimi yaparken üst katmanda bulunan ağacın kalınlığına dikkat etmek önemlidir.

Lamine Parke Fiyatları

Lamine parkeler seçilirken arada kot farkının olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Bu sayede parçalar birbirine sıkı sıkı kenetlenir. Eğer bu şekilde olmazsa çok az dahi olsa ıslanması durumunda su ahşabın arasına girer ve zarar verir. İki katmanlı lamine parkeler üç katmanlı olanlara göre daha esnek malzemelerden üretilir.

İki katmanlı lamine parkelerin uygulaması yere yapıştırılarak yapılmalıdır ve yüzer sistem adı verilen yöntemin kullanılması uygundur. Eğer bu şekilde uygulanmazsa tıpkı laminat parke de olduğu gibi ses çıkarma problemi ortaya çıkar. Lamine parke kaliteli ve uzun ömürlü olması ayrıca doğal bir fişleme malzemesi olmasından dolayı fazlasıyla tercih edilen bir üründür.

Lamine Parke Fiyatları hesaplanırken de metrekare üzerinden hesaplamalar yapılır. Parkenin döşeneceği yerin büyüklüğü, zemin yapısı dikkate alınır ve buna göre fiyatlarda değişiklik olur. Ortalama olarak lamine parkelerin metrekare fiyatları 21 TL civarındadır. Ancak malzemenin kalitesine göre 70-80 bandında da ürünler mevcuttur.

Lamine Parke Modelleri

Lamine parke tamamen doğal ağaç malzemeden üretilen zemin kaplama türü olarak bilinir. Bu ağaç malzeme iklimleme ve kurutma işlemlerinden sonra preslenir ve parke haline getirilir. Bu işlemler uygulanan ağaç malzeme böylece rutubete karşı dayanıklı hale gelmiş olur. Ahşabın doğal yapısının korunması sayesinde de mekanlara sıcak bir hava katar.

Tamamen doğal malzemelerden üretilen lamine parkeler sağlık üzerinde herhangi bir olumsuz etki yaratmazlar. Ahşap bir yapıya sahip oldukları için de yüksek sesleri alarak mekanda akustik bir ortam yaratır. Lamine parkelerin modelleri arasında pek çok çeşit bulunmaktadır. En çok tercih edilen renkler ise meşe, gri, gül, ladin ve cevizdir.

Lamine Parke Ölçüleri

Lamine parkeler arasında seçim yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer noktada ölçüleridir. Kalitelisine göre farklı kategorilere ayrılan lamine parkelerin ölçüleri de değişkenlik gösterir. Ancak tabii ki ortalama olarak bir ölçü vermek mümkündür. Lamine parkelerin ölçüleri şöyledir.

3 katlı lamine parkeler için;
-Üst katmanın kalınlığı 3.5 mm olmalıdır.
-Orta katmanın kalınlığı 8.5 mm olmalıdır.
-Alt katmanın kalınlığı 2.0 mm olmalıdır.
-Toplam levha kalınlığı 14 mm, genişlik 120-2200 mm arasında olurken boy ise 800-2400 mm arasında olmalıdır.

Kontraplaklı lamine parkelerde ise;
-Üst katmanın kalınlığı 3.5-5.5 mm arasında olmalıdır.
-Toplam kalınlık  12-17 mm arasında olmalıdır
-Genişlik 195 mm ve üzeri, boyu ise 1100 mm ve üzerinde olmalıdır.

Macar lamine parkelerde;
-Üst katmanın kalınlığı 3.5mm olmalıdır.
-Toplam kalınlık 11-14 mm, genişlik 90-125mm arası değişirken boy oranı ise 550 mm olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.