Lvt Zemin Kaplama Çeşitleri

LVT Zemin Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

PVC zeminlerin üzerine ahşap, taş ve mermer gibi pek çok desenin uygulanmasına izin veren ve vinil zemin kaplama olarak isimlendirilen kaplamalar için LVT zemin kaplama ifadesi kullanılır. Estetik ve doğala özdeş zeminler oluşturmada vinil zemin kaplamalar sektörde ciddi şekilde kullanılmaktadır.

Bu kaplamalar gerçeğe oldukça yakın zeminler sunmada, oldukça dayanıklı ve ekonomik zeminler oluşturmada oldukça işlevseldir.

LVT Zemin Kaplama Nedir?

Çok kısa süre içerisinde istenilen görünümü elde etmek için yerinde yapıştırma yöntemiyle LVT zemin kaplama ile estetik zeminler oluşturulabilir. Sektörün teknoloji ile birlikte gelişimi sayesinde PVC zemin kaplamalar arasında LVT öne çıkan kaplamalar haline gelmiştir. Ürünün dayanıklılık değerleri oldukça yüksek olduğundan endüstriyel zemin kaplamaları yerine kullanılabilir hale gelmiştir. Özelikle toplu olarak bulunulan pek çok işletmede LVT zemin kaplama tercih edilmeye başlanmıştır.

Farklı boyut ve ebatlarda üretilebilen kaplamalar pek çok ortama uygulanabilmeleri için esnek yapıdadırlar. PVC kaplamalar arasında çok katmanlı özelliktedir. Bu zeminler kaymaz, su geçirmez ve kolay temizlik yapılabilme gibi artıları nedeniyle spor salonu, okullar, ofisler ve stüdyolar içerisinde sıklıkla kullanılır.

LVT Zemin Kaplamaların Özellikleri Nelerdir?

LVT zemin kaplama özellikleri nedeniyle oldukça tercih edilen zeminler arasında yer almıştır. Sahip olduğu temel özellikler ise şunlardır:

  • Yağ ve su emme düzeyleri düşüktür. Bu nedenle su geçirmez ve kolayca temizlenir.
  • Ahşap, taş ve mermer desenleri gerçekle oldukça benzerdir.
  • Üst katmanı aşınmalara karşı dayanıklı bir şekilde üretilir. Bu sebeple darbeleri iyi bir şekilde emebilir.
  • Yapısı çok katmanlı özelliktedir. Heterojen kaplamalar arasında yer alır.
  • Zemin kaplamalar arasında m2 fiyatı baz alındığında oldukça ekonomiktir.

Bu özellikleri nedeniyle pek çok işletmede LVT zemin kaplama tercih etmek oldukça avantajlıdır. Dünyada en çok kullanılan kaplamalar arasında yer alırken karo ya da levha şeklinde farklı alanlarda kullanım için uygundur.

LVT Zemin Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

LVT zemin kaplama çeşitleri sayesinde sayısız alanda ve alternatifte zeminlerde kullanılabilir. Bu kaplamalar üretim şekillerine ve uygulama şekillerine göre farklı çeşitlere sahiptir. Karo LVT ve levha LVT farklı üretim şekilleridir. Özellikle karo LVT daha esnek yapıda olduğundan daha çok tercih edilmektedir.

Click LVT Nedir?

Birbirine geçmeli ya da kilitli olarak da bilinen LVT uygulama çeşitleri arasında yer alır. Click, LVT zemin kaplama çeşitleri arasında en çok ahşap zeminler için tercih edilir. Ofislerde ya da pek çok işletmede tercih edilen ahşap desenli LVT kaplamalar, click biçiminde uygulanır. Bu uygulama genellikle zemin üzerinde kaplamaların birleştirilmesi ile yapılır.

Dry Back LVT Nedir?

Dry Back, LVT zemin kaplama çeşitleri arasında tamamen yapıştırılarak elde edilen ve zemine uygulanan bir kaplamadır. Bu uygulama özelliği nedeniyle de tamamen kaplamalı LVT olarak da adlandırılır. Pek çok yerde bu kaplama tercih edilse de en çok tercih edilen alanlar arasında spor salonları, okullar ve resmi kurumlar gelir.

Loose Lay LVT Nedir?

Uygulama özelliği nedeniyle sökülüp takılabilir LVT olarak da adlandırılır. Özellikle mermer ve taş görünümünün elde edilmek istendiği zeminlerde LVT zemin kaplama çeşitleri arasında tercih sebebidir. Özellikle büyük ölçekli işletmeler bu tür LVT tercih eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.