Lvt Zemin Kaplama nedir?

LVT Zemin Kaplama Nedir?

LVT Zemin Kaplama; diğer kaplama seçenekleri arasında en çok tercih edilen ikinci yer zemin uygulamasıdır. Direkt mevcut zemin üzerine uygulanma kolaylığına sahip olmasıyla yer dekorasyonunda sıkça kullanılır. LVT (Lüks Vinil Karo) ahşap veya mermer gibi geleneksel uygulamalara kıyasla yumuşak ve hafif bir malzemeye sahiptir.

Uygulanma şekline göre; kilit sistemi ile birbirine geçen, sökülüp-tekrardan takılabilen ve zemin kaplama yapıştırma şeklinde uygulanabilen üç ayrı türü vardır. Karo ve plâka halinde olan bu Lüks Vinil Karolar dekorasyona estetiklik kazandırdığı için iç mekân kullanımlarında tercih edilir. Peki, vinil zemin kaplama başka hangi sebeplerle tercih edilir?

 • Üzerindeki koruyucu kaplama sayesinde uzun yıllar kullanıma uygundur.
 • Suya ve neme duyarlılığıyla oluşabilecek bakterilere karşı dayanıklıdır.
 • Isı yalıtımı sağlar.
 • Temizlik ve bakımı ekstra işlem gerektirmez.
 • Ayak trafiğine karşı aşınmazlık özelliğine sahiptir.
 • Çevre dostu ve geri dönüşüme uygun malzemelerden yapılmıştır.

LVT Zemin Kaplama Uygulama Alanları

LVT Zemin Kaplama yüksek zemin performansına sahip olmasıyla birçok alanda kullanıma uygundur. Bu kaplama türünden maksimum performans elde edebilmek için uygulanacak yere göre uygulanma şekli bulunmalıdır. Uygulamanın yapılacağı yerin sirkülasyon yoğunluğu nasıl? Ortamdaki sıcaklık derecesi kaç? Uygulanacak alanda akustik değer olarak ne isteniyor gibi sorulara uygulama işlemine başlamadan önce cevap bulmalı ve ona uygun işlem yapılmalıdır. LVT uygulama alanlarında şu avantajları sebebiyle tercih edilir;

 1. Konut: Isı yalıtım özelliği sayesinde ev ortamında kullanılır.
 2. Kamu kurum ve kuruluşları: Antistatik özelliği ile statik enerjinin birikmesini önler ve bu durumdan oluşabilecek olumsuzlukları engeller.
 3. Tiyatro – Sinema salonları: Ses emme özelliği ile sese akustiklik katar ve büyük mekanlarda sesin eşit dağılımı sağlar.
 4. Hastane: Antibakteriyel olduğu için hastane gibi hijyenin en yüksek seviyede olması gereken yerlerde kullanılır.
 5. Otel: Özellikle pandemi dönemi ile birlikte sirkülasyonu çok fazla olan otellerde hijyen kuralları geçerli olmuştur. LVT Zemin Kaplama zemin uygulamalarıyla bu hijyeni sağlamışlardır.

Bu uygulama alanları dışında; havaalanı, mağaza-showroom, fuar alanları, okul, banka ofis zeminleri gibi yerlerde de kullanılır.

LVT Zemin Kaplama Fiyatları 2022

Hemen hemen her türlü dekorasyona uyumlu renk ve desen çeşitleriyle LVT Zemin Kaplama Fiyatları uygulanacak yerin büyüklük – küçüklüğüne ve uygulanma şekline göre değişkenlik gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.