Lvt Zemin Kaplama

LVT Zemin Kaplama

Lvt (Luxury Vinyl Tile – Lüks Vinil Karo) zemin kaplaması; eski adı vinil kaplama olarak bilinen; kilit sistem (click), yapıştırma ve çıkar-tak olarak kullanım amacına göre üç çeşide ayrılmaktadır. LVT zemin kaplaması, PVC zemin kaplamasından sonra en çok tercih edilen olarak yerini alır. İkinci el alış-verişi daha çok olan LVT zemin kaplaması birçok görünüm özelliğine sahip olduğundan genellikle mimarlar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Her yerde karşılaşabileceğiniz esnek zemin kaplamalarından biridir.

Göründüğünden ve diğer malzemelerden daha çok yumuşak yapılıdır. Bu yumuşak olma özelliği gürültü kirliliğini de azaltmaktadır. Fiyat yönünden de az maliyete sahip olan LVT zemin kaplaması bu açısından da çok tercih edilmektedir. Az maliyete denk gelmesine rağmen konforu üst seviyede sağlayan zemin kaplamaları arasında nadir tercih edilendir.

Neme karşı duyarlı olan LVT zemin kaplaması bu yönünden dolayı daha çok banyo veya mutfaklar için tercih edilmektedir. Estetik görünümü ile bir tık daha kendisini öne atan zemin kaplamasıdır. Bunun yanı sıra esnek ve karo-levha olarak iki ayrı türü olduğundan, zemin kaplama kullanım sıralamasında ilk başlarda yerini almayı başarır. Doğal malzemelerden üretilmiş olan LVT zemin kaplaması estetik görünümü ile dünyada 2. sırayı almıştır.

LVT Zemin Kaplamasının Avantajları

Lvt zemin kaplaması, diğer kaplamalara göre daha estetik ve birçok renk alternatifi bulunan bir zemin kaplamasıdır. Kayma tehlikelerine karşı önlem alan, herhangi bir küflenmeye-aşınmaya sahip olmayan, enerji üretmeyen ve yüksek ısı sonucunda ateş alma ihtimali olmayan yapıya sahip olması, LVT zemin kaplamasını dünyada 2. sıraya koymuştur.

Kurulum aşamasında herhangi bir zorluk çıkarmadan kolayca yerleştirilebilen bir zemin kaplama özelliğine sahiptir. Zaman kaybetmek ve uğraşmak istemeyen müşteriler için LVT zemin kaplaması ilk sıralarda yerini almıştır. Kurulum kolaylığı yönünden çoğu AVM’lerde, iş kuruluşlarında vb. yerlerde tercih edilmektedir.

Doğal malzemeler ile yapılmış ve estetik olması; yenilik veya değişiklik isteyen kişiler için en ideal kullanışlı zemin kaplamasıdır. Birçok renk ve çeşit alternatifleri sunan LVT zemin kaplaması, yenilik ve yaratıcılık yönünden diğer parke modellerinde de öne geçebilmektedir. Doğal ahşap, beton, taş vb. malzemeler ile kendi özel siparişinizi verebildiğiniz LVT zemin kaplamaları; dayanıklılık ve görünüş yönünden size daha iyi bir seçenek sunabilir. Temizlik kolaylığı ve sık sık bakıma ihtiyaç duymamasına karşın yine de hala temiz olan yapısı ile dikkatleri üstüne daha da çekmektedir.

Kullanım kolaylığının yanı sıra geri dönüşüm özelliği ile de tercih edilenlerin ilk sırasında yer almayı başarmıştır.

LVT Zemin Kaplaması Özellikleri

Nem ve suya karşı dayanıklıdır.

  Su ve nem duyarlılığını önde tutmasından dolayı mutfak veya banyo alanlarında daha çok tercih edilen zemin kaplaması haline gelmiştir. Sıvıyı içine sızdırma ve nem ile herhangi bir küf yapma olasılığı çok az ihtimal olduğundan, uzun ömürlü olmasına olanak sağlar.

Aşınma, küflenme veya kalıcı iz yapmaz. 

  Sürekli ayak basılan ve git-gel yapılan zemin kaplamalarında herhangi bir aşınma veya kalıcı iz yapmaz.

Yüksek ısıya karşı dayanıklıdır.

   Alev alma olasılığına karşı önlemi olan LVT zemin kaplaması, güven yönünden de en üst seviyededir. Bu sebeple alttan ısıtmalı zeminlerin üzerine yapılan LVT zemin kaplaması hiçbir sorun çıkarmaz.

 Temizlik yönünden sık sık bakım gerektirmez.

  Kalabalık ortamlarda sürekli yürüyüş yapılmasına rağmen temizlik yönünden sürekli bakım isteyen bir malzeme yapısına sahip değildir.

Gürültü kirliliğini önler.

  Sesleri absorbe etme özelliği bulunan LVT zemin kaplaması, sessiz alanlar için en ideal çözüm haline gelmiştir.

Lvt Zemin Kaplama Fiyatları

Kalınlık durumuna göre değişkenlik gösteren Tarkett LVT zemin kaplaması yaklaşık 2mm kalınlıkta olan kaplama için ortalama 150TL, 5-6mm ölçüler için ise fiyat; 200-300 arası değişmektedir. Yapım kolaylığı, az maliyeti ve uzun ömürlü olması bu fiyat aralığını çok uyguna düşürmektedir. Kurulum ücreti de üzerine eklenmektedir. Fakat kurulum kolaylığı, bu ücreti çok az maliyete denk getirmektedir.

Lvt Zemin Kaplama Kurulum Aşaması

Kısa süre içinde kurulma özelliği ve az maliyetli olması kurulum aşamasındaki ücretin az maliyete denk gelmesini sağlar. LVT zemin kaplama kurulumu tamamlandıktan 24 saat sonra kullanıma hazır hale gelir. Bir kez temizlik ihtiyacından sonra sık sık temizlenme ihtiyacı duymayan LVT zemin kaplaması günlük yaşantıda olan dış zarar etkenlerinden de kendisini koruyabilmektedir.

Özellikle yapıştırmalı LVT zemin kaplamasının uygulanacağı zeminin, kurulumun aşamasından önce temiz olması çok önemlidir. Yapılan yerin temiz olması yapışkanlık değerini ve dayanıklılığını arttırır. Aksi halde temiz olmayan zeminin üzerine yapılan LVT zemin kaplaması; kısa süre içerisinde özelliğini yitirecektir.

5-6mm’lik yüksekliğe sahip olan zeminler için dikkat edilmesi gereken en önemli husus; kalabalık önlemine karşı alınan trafik ve ticari tip LVT zemin kaplama malzeme yapısını kullanmaktır.

Esnek LVT zemin kaplaması

 Esnek LVT zemin kaplamasının uygulanacağı yerin tamamen pürüzsüz olması önemlidir. Aksi halde uygulanan ve kurulumu bitmiş olan esnek LVT zemin kaplaması kısa süre içerisinde işlevini ve görünüşünü bozacaktır.

Sert LVT zemin kaplaması

Uygulanılacak olan zeminin pürüzlü veya pürüzsüz olması çok önemli olmasa da, sert LVT zemin kaplamasında her zaman kilit sistem tercih edilmektedir.

LVT Zemin Kaplama Çeşitleri

Yapıştırmalı

Halk dilinde Tarkett looselay olarak da bilinen yapıştırmalı LVT zemin kaplaması, kolayca yapışkan özelliği ile kurulumunu çok kısa sürede tamamlamaktadır. Diğer türlere nazaran daha sağlam olan yapıştırmalı LVT zemin kaplaması, yapışkan malzemesi sayesinde basılan yerin dayanıklılığını arttırır.

Kilit sistemli

   Kilit söküp açar gibi takılıp çıkarabilen kilit sistemine hakim olan LVT zemin kaplamasıdır. Hatalarda geri dönme imkanı sunabilenler arasındadır.

Çıkarılıp-takılabilen

   Yerinden rahatça çıkarılıp takılabilme özelliği ile kurulumunu anında gerçekleştiren ve en ufak hatalı yerleşimde geri dönülüp tekrardan çıkarabilme imkanı sunan LVT zemin kaplama çeşididir.

LVT Zemin Kaplaması Kullanım Alanları

Sessiz ortamlarda sesi absorbe etmek için de kullanılan LVT zemin kaplaması hastahaneler de, sağlık kuruluşlarında, sinema salonlarında, huzurevlerinde, okullarda vb. yerlerde kullanılabilmektedir.

Bunun yanı sıra, görünüş açısından birçok alternatif sunan LVT zemin kaplaması; ofislerde, mimari merkezlerde vb. kuruluşlarda da güzel ve estetik görünüm için de kullanılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.