Paspas Sistemleri

Paspas Sistemleri

Paspas, dışarıdan gelen tozu ve pisliği iç mekana taşımamak için üretilmiş bir materyaldir. Kapıların önüne koyulan paspaslar, ayakkabıların altında bulunan toz ve pisliği içine hapsederek, içeri girmesini engeller ve iç mekanın daha temiz olmasını sağlar.

Bunun dışında hava koşullarından dolayı oluşan ıslaklıklarda zemini kamufle ederek olası kazaların olmasını engeller. Ayrıca yüzeyde ayak izi oluşumu da ortadan kaldırmış olur.

İç mekanı temiz tutmak, olası kazaların önüne geçmenin dışında genellikle iş yerlerinde şirket logosuna  özel paspaslar imal edilerek şirketin vizyonunu da temsil etmektedir. Aynı şekilde eve girişlerde kullanılan kişiye özel veya farklı renk ve şekillerdeki paspaslar insanların zevkini ortaya koymaktadır.

Paspaslar Nerelerde Kullanılır ;

Mağazalar

Hastaneler

Şirketler

Oteller

Ev ve apartman girişleri

Yüzme havuzları

Restaurantlar gibi yerlerde kullanılır

Kullanım yerlerine göre paspaslar tür ve özelliklerine göre çeşitlilik göstermektedir. Bunlardan bazıları;

Alüminyum Dış Mekan Paspaslar

Dış mekan paspasları, coral ,otel, restaurant, apartman girişi gibi yerlerde kullanılmaktadır. Dışa açılan kapının önünde belli bir mm havuz açılarak uygulama yapılır. Havuz açılarak uygulama yapılmasının sebebi, insanların ayaklarının takılmasını engelleyerek olası kazaları ortadan kaldırmaktır.

Paspasın etrafını alüminyum çerçeve ile kaplıdır. İç kısmı ise kauçuk veya yuvarlak fırça yüzeyinden oluşmaktadır. Kötü hava koşullarından etkilenmemesi ve daha dayanıklı olmasından dolayı genellikle kauçuk malzeme tercih edilmektedir. Ayrıca isteğe göre bu kauçuk veya fırça malzemelerin aralarına ayak tabanındaki tozu daha iyi temizlemesi için sıyırıcı denen malzeme de koyulabilir.

Dış mekan paspaslar özel ölçülerle merdivenlerde, eğimli zeminlerde, dönerli kapılarda rahatlıkla kullanılmaktadır.

Temizliği ise süpürge veya su ile kolaylıkla yapılmaktadır.

Alüminyum İç Mekan Paspaslar

Alüminyum iç mekan paspaslar üzeri kapalı alanlar için özel olarak üretilmiştir. Dış mekan paspasları gibi bu paspaslar da zeminde havuz açılarak uygulanabilir. Ayrıca ev paspası gibi istenilen ölçülerde üretilip zemin üzerine direk koyulabilir.

Etrafı alüminyum malzemeyle çerçevelendirilmiş bu ürün tozu ve pisliği içine hapsederek mekanda oluşan kirliliğin önüne geçmektedir. İç kısmı genellikle sık dokunmuş halıyla kaplıdır. Nadir olarak kauçuk malzeme de kullanılmaktadır.

Restaurant ve kafe gibi giriş- çıkış sirkülasyonunun oldukça yoğun olduğu yerlerde halı dokularının arasına sıyırıcı kullanılabilir. Bu da ayakkabı zeminindeki kirliliğin daha iyi toplanmasına yardımcı olur.

Kıvırcık Paspaslar

Bu paspaslar rulo halinde kesilip satıldığından dolayı genellikle uzun yol oluşturan yerlerde kullanılır. apartman girişlerindeki uzun yollar, avm girişlerindeki holler de rahatlıkla uygulanmaktadır.

Kıvırcık paspaslar yağmur, kar gibi hava olaylarından kolay kolay etkilenmezler. Çabuk yıpranmazlar. Bu paspaslar her zaman kullanılmasa da zemin kaymasını engellemek için yağmurlu havalarda serilip ardından kolaylıkla toplanabilmektedir.

Diğer paspaslara göre fiyatları daha uygun olduğu için çok fazla tercih edilmektedir. Son zamanlarda  üzerine firma logosu uygulanarak özel siparişler de alınmaktadır. Ürün ıslak ve kuru zeminlerde rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Dezenfektan Paspaslar

Dezenfektan paspaslar adından da anlaşıldığı üzere ayakkabı tabanını dezenfekte etmek  için üretilmiş özel paspaslardır.

Bu paspasların dışı ve alt kısmı alüminyum çerçeveyle kaplıdır. Üzerinde ise genellikle kıvırcık paspas kullanılmaktadır. Paspasın içerisine dezenfektan ilaç koyulmaktadır. Dış çerçeveler sayesinde içine koyulan ilaç dışarıya akmamaktadır.

Kullanım şekli diğer paspaslardan farklı olarak şu şekildedir; Mekanda bulunan paspasa basıldığında oluşan ağırlıktan dolayı paspas malzemesi içe gömülür ve ilaç ortaya çıkar. İlaç ayakkabı tabanını temizleyerek üzerinde bulunan tozu ve kiri içine hapseder. Böylece ayakkabının altında bulunan mikroplar iç mekana girmemiş olur.

Bu paspaslar genellikle hastane, yiyecek üretim tesisi, yemekhane gibi yerlerde kullanıldığı gibi son zamanlarda okul, kreş, spor salonları, oteller, alışveriş merkezleri gibi sürekli kullanılan alanlarda da uygulanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.