Pvc Yer Döşemesi

PVC Yer Döşemesi

Dekorasyonun tamamlayıcısı olan PVC yer döşemeleri oldukça kullanışlı ve dayanıklı olması nedeniyle, yaygın olarak tercih edilen kaplama yöntemlerinden biridir. Ekonomik olan PVC döşeme sistemi belirli boyutlarda özel olarak üretilmektedir.

PVC Yer Döşemesi Nedir?

PVC (Polivinil Klorit) yer döşemesi; elastik yapıda, darbelere ve çizilmelere dayanıklı döşeme yöntemlerinden biridir. PVC döşeme sistemlerinin yanmaz özelliğe sahip olması nedeniyle son dönemlerde, özellikle de mimarlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

PVC Zemin Kaplama Nasıl Yapılır?

Uygulama yapılacak alan öncelikle temizlenerek hazırlanmalıdır. Sadece iç mekanlara döşenen PVC Zemin kaplamasında uygulama alanı düz ve pürüzsüz yapıda olmalıdır. Düzgün değilse tesviye şapı ile düzeltilmelidir. Zemin tamamen kuruduğunda, döşeme sırasında malzeme, ölçülere uygun olarak maket bıçağı ile kesilmelidir. Zeminin altında kalan hava kabarcıkları dışarı çıkarılarak, PVC kolaylıkla yapıştırılabilir. Kullanım ömrünün uzatılabilmesi için de uygulama alanı ısısının 15 derecenin altına düşmemesi gerekmektedir.

PVC Zemin Kaplama Özellikleri Nelerdir?

PVC yer döşemelerinde, PVC oranı ne kadar yüksekse ürün esnekliği de o kadar fazladır. Esneklik arttıkça aşınmaya karşı dayanıklılıkta artar. Zemin kaplamaları özellikleri şu şekildedir;

  • Esnek bir yapıya sahiptir.
  • Elektrik ve ses yalımı yüksektir, gürültüyü absorbe eder.
  • Yağ emmesi düşüktür.
  • Basınç ve darbelere karşı oldukça dayanıklıdır.
  • Paslanmalara karşı dayanıklıdır.
  • Temizliği ve bakımı kolaydır. Kuru ve ıslak paspaslama yapılması yeterlidir. İstenirse vakumlama ve yıkama yapılabilir.
  • Zemin döşeme malzemesine uygun malzeme seçilerek cila işlemi de yapılabilir.

PVC Yer Döşemesi Neden Tercih Edilmelidir?

Ses yalıtımı sağlaması, dayanıklılığı ve kolay temizlenebilmesi nedeniyle tüketiciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Bu nedenle; klinik, ev, kreş, anaokulu, kütüphane, dershane, okul, spor salonları, ofis, oyun alanları ve toplu taşıma araçlarında da PVC zemin kaplaması uygulanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.