Pvc Zemin Kaplama

Pvc Zemin Kaplama Nedir?

Genellikle vinil olarak anılan ( Polivinil Klorür Maddesi) Pvc zemin kaplama, 1920’de diğer kaplamalardan daha az maliyetli ve dayanıklı zemin yapmak isteyen bilim adamları tarafından icat edildi. Malzemeleri günümüzde en yaygın olarak kullanılan zemin türüdür. Az maliyetli ve uzun ömürlü olması tercih edilen ilk kaplamaların yerini almıştır. Uzun ömürlü olması her kuruluşun binasında tercih edilmesini sağlar. Pvc’nin açılımı yaygın olarak ‘plastik zemin kaplama’dır.

Her evde yaşanan sorunlara da çözüm bulan pvc zemin kaplama; su veya yağ içeren yiyeceklere karşı da dayanıklıdır. Sıvı maddelere karşı emme özelliği barındırmayan pvc zemin kaplama, herhangi bir sıvıda araya sızmasını engelleyen yapısı bulunmaktadır. Bunun sonucunda ise herhangi bir kabarma veya iz bırakacak kötü bir durumu yoktur. Bunun yanı sıra asbest adını alan mineral, pvc zemin kaplamanın içerisinde olduğundan,  dışarıdan herhangi bir fiziksel zarara ya da fazla ısıya dayanıklıdır. Bu sebeple dışarıdan gelen zararlı karışımların küf bırakma ve ateş ile yanma olasılığı çok düşüktür.

Kullanım kolaylığının yanı sıra, maliyeti az olmasından ve ateş alma olasılığı düşük olmasından dolayı çoğu firma tarafından her eve, kuruluş binalarına, ticari merkezlere vb. yerlerde tercih edilmektedir. Gelişmiş olması da bu sebeplerden biridir. Dayanıklılığının yanı sıra dış görünüşündeki estetikliği de çok dikkat çekmektedir.

Pvc Zemin Kaplama Özellikleri Nelerdir?

 • En yaygın olarak kullanılan zemin kaplama olduğundan güvenilirliği fazladır.
 • Isıya karşı dayanıklıdır.

Fazla ısıya maruz kalması durumunda ateş alma olasılığı çok düşüktür. Bu sebeple ticari yönden de daha fazla tercih edilebilmektedir. Bu yönden tercih edilen ilk zemin kaplamaların yerine kendisini de almıştır.

 • Fiyat olarak diğer zemin kaplamalarından daha az maliyetlidir.

Her şeye iyi dayanıklılığı olarak bilinen pvc zemin kaplamanın maliyeti diğer kaplamalardan daha azdır.

 • Sıvıya karşı dayanıklıdır.

Zararlı veya zararsız sıvılara karşı her zaman direncini korur. Zemine sıvı dökülmesi sonucunda herhangi bir emme özelliği göstermeden, sıvının zeminin dışında kalmasına ve tarkett zeminin içine sızma yapmasını engeller. Bu durumda temizlenebilme olasılığı daha da yükselir. Zararlı maddeler sonucu zeminin küf yapması, kalıcı leke oluşturması, rutubet yaratması veya daha kötü zararlar vermesi çok az bir ihtimaldir. Bu durumu yaşayan kişi sayısı sayılıdır.

 • %100 pvc malzemesine sahiptir ve antibakteriyeldir.

Orijinal ve bakterilere karşı dayanıklı olması yönünden de her yerde kullanabilme özelliğini arttırmaktadır.

 • Esnek malzeme yapısına sahiptir.
 • Yağlı maddelere ve yağ maddesine karşı çok dirençlidir.
 • Gürültü kirliliğini önler.
 • Alkali dayanımdır.

Maddenin içerisine konularak onu daha da güçlendiren ve uzun ömürlü olmasını sağlayan alkali dayanıma sahiptir.

 • 2 şekil alternatifi vardır.

Rulo ve karo olmak üzere iki alternatife ayrılır.

 • Kaymalara dayanıklıdır.

Herhangi bir kayma kazası sonucu oluşabilecek tehlikelere karşı buna da önlem alınmıştır.

 • Anistatik Bir Malzemedir.

Elektrik üretmeyen bir yapıya sahiptir.

Pvc Zemin Kaplama Nerelerde Kullanılır?

Evler haricinde de kullanılan ve çok yaygın olan pvc zemin kaplaması özellikle ticari alanlarda kendisini daha çok göstermektedir.

 • Okullar

Anaokullar da dahil olmak üzere tüm okullarda kullanılan yaygın bir zemin kaplama hâline gelmiştir.

 • Spor Salonları

Fitness merkezleri de dahil olmak üzere neredeyse tüm spor salonlarında kullanılan yaygın bir zemin kaplama hâline gelmiştir.

 • İş Merkezleri

Ofisler, ticari alanlar vb. kuruluşlarda daha çok tercih edilen bir zemin kaplama hâline gelmiştir.

 • Hastahaneler

Özellikle hastahaneler için en çok tercih edilen zemin kaplamadır.

Pvc Zemin Kaplama Çeşitleri

 • Kondaktif Pvc Zemin Kaplama

Aşınmaya karşı daha dirençli olan kondaktif pvc zemin kaplaması, kalabalık yerlerde; sıvı ve yağı içerisine sızdırmadan daha rahat temizlenmesi, antistatik malzeme yapısı ile elektrik üretimini azaltması, sürekli üstünde yürünmesine rağmen herhangi bir aşınma izi bırakmaması, uzun zaman dayanıklı olması, sık sık temizliğe ihtiyaç duymaması yönünden ve daha birçok olumlu sebepten ötürü en çok tercih edilenler arasındadır. Kayma ihtimâlini de aradan çıkartan kondaktif pvc zemin kaplaması okullarda tehlike oranını daha da düşürür. Bu sebeple en güvenilir zemin hâline de gelmiştir diyebiliriz.

 • Homojen Pvc Zemin Kaplama

Daha çok gürültü kirliliğini önlemesi yönünden tanınan homojen pvc zemin kaplama; anaokul ve diğer üst düzey okullarda, huzurevlerinde, hastahanelerde vb. kuruluşlarda tercih edilmektedir. Homojen pvc zemin kaplaması, kondaktif pvc zemin kaplaması ile; uzun süre dayanıklı ve sık sık bakım gerektirmemesi yönünden benzerlik gösterir.

 • Akustik Pvc Zemin Kaplaması

Homojen pvc zemin kaplaması, akustik pvc zemn kaplaması ile; ses kirliliğini ve yankıyı azaltması yönünden benzerlik gösterir. Ses emiciliği özelliğine daha fazla sahip olan akustik pvc zemin kaplaması, sinema salonlarında ve gürültü kirliliğini azaltmaya yönelik kuruluşların da daha çok tercih edilenidir.

Pvc Zemin Kaplamayı Neden Tercih Etmeliyim?

Zemin kaplamaların en az maliyetine sahip olması dışında, daha konforlu ve uzun ömürlüdür. Herhangi bir ısı tehlikesi yaratmaması, rutubet ve paslanma ihtimalinin önüne geçmesi ve sürekli bakıma ihtiyaç duymaması yönünden en çok tercih edilendir. Neredeyse günlük hayatımızda ihtiyaç veya gezmek için gittiğimiz her yerde görebildiğimiz bir zemin kaplamasıdır.

Pvc Zemin Kaplama Fiyatları

Maliyeti çok az olan pvc zemin kaplama, fiyat aralığı çeşidine ve bulunduğu firmaya göre 30-200TL arası değişmektedir. Fiyatına göre gelişmişliği çoğu zaman fark etmiyor fakat çeşidine ve kullanılan alanına göre fark edebilmektedir.

Pvc Zemin Kaplama Malzemeleri

Pvc zemin kaplama malzemeleri 5 malzeme olarak ayrılmaktadır;

 1. Homojen, akustik ve kondaktif olarak içinde 3 ayrı türe ayrılmaktadır. Hepsi birbirinden yararlı ve farklı özelliklere sahiptir.
 2. Parke zemin kaplama olarak 2. sırada, kendi içinde 4 türe ayrılan çeşidimiz bulunmaktadır. (laminant, lamine, masif, spor parkesi)
 1. Kauçuk zemin kaplaması.
 1. Poliüretan zemin kaplaması.
 1. Epoksi zemin kaplaması diğer adı ile 3 boyutlu kaplamadır.

Kullanım alanına ve çeşidine göre yapımı, malzemeleri ve fiyat bilgisi değişen pvc zemin kaplaması kullanım alanına göre çok geniş bir kitleye sahiptir. Çeşit çokluluğunun avantajının yanında az maliyetli olması da bir diğer avantajdır.

Pvc Zemin Kaplama Zararlı mı?

Diğer kaplamalara nazaran daha antibakteriyel ve güven sağlayandır. Kayma tehlikesinin olmaması, antibakteriyel olması ve dıştan gelen fiziksel etkenlere karşı koruyucu olması her zaman onun tercih edilen olmasını sağlamıştır. Birçok testten geçen pvc zemin kaplaması her testinde de başarılı sonuç vermiştir.

Pvc zemin kaplama, sık sık temizleme ihtiyacı duymayan bir yapıya sahip olsa da, kolayca temizleme imkânı verme özelliğine sahiptir. Herhangi bir zemin kaplamasında temizlik yönünden hiçbir sıkıntı vermez. Çünkü pvc zemin kaplaması dışarıdan gelen herhangi bir maddeyi parke veya kaplama arasına sızdırmama özelliğine sahiptir.

Pvc Zemin Kaplama Nerede Satılır?

İnternetten kolayca erişebileceğiniz pvc zemin kaplaması rahatlıkla ve güvenle sipariş vermenize de olanak sağlar. Firmaların kuruluş yerlerine haritadan bakarak erişebilir veya internet ile güvenli veya rahat bir şekilde sipariş verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.