Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri

Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri

Yükseltilmiş döşeme sistemleri bina zemininde yeni bir katman oluşturmayı sağlayan kullanışlı bir yapıdır. Bina ve zemin arasında boşluk oluşturarak burayı çeşitli döşemeler amacıyla kullanabilmeyi sağlar. Elektrik kabloları, borular ve havalandırma sistemlerine ait parçalar bu boşluğa rahatlıkla konumlandırılabilir. Bu sayede zamandan ve maliyetten tasarruf sağlanır. Herhangi bir arıza durumunda bina ve zemin arasındaki boşluğa kolaylıkla ulaşılır. Su baskını, yangın ve çeşitli felaketlerde kabloların yanması ve daha büyük felaketlerin doğması bu sistem sayesinde engellenebilir. Yeni bina yapılarında yaygın olarak gördüğümüz bu sistemler birçok avantajı beraberinde getiriyor.

Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri Nelerdir?

Yükseltilmiş döşeme sistemleri malzeme ve işlevsellik konusunda farklı çeşitlere ayrılıyor. Her bir sistem binalar için farklı avantajlar taşır. Bu sistemlerin sağlamlığı, modüler oluşu ve sunduğu avantajlar genellikle aynıdır. Binalarda yükseltilmiş döşeme kullanmak daha az maliyetlidir ve her anlamda avantaj sunar. Yükseltilmiş döşeme sistemlerinde kaplamalı ve kaplamasız panel çeşitleri bulunmaktadır. PVC zemin kaplamaları en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Sistemin kullanılacağı alana göre malzeme değişikliğine gidilebilir. Bazı alanlarda yangına dayanıklı malzemeler tercih edilirken, bazı alanlarda ses izolasyonu sağlayacak malzemeler ön planda tutulabilir. Sunta Özlü ve Sülfat Özlü alternatifler de bulunmaktadır.

Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri Ne İçin Yapılır?

Yükseltişmiş döşeme sistemleri her alanda kullanılabileceği gibi çeşitli avantajlarıyla birbirinden ayrılabilirler. Örneğin ofisler, normal binalara göre daha farklı yükseltilmiş döşeme sistemlerine ihtiyaç duyabilirler. Ofislerde meydana gelen kablo ve internet tesisatı karmaşası bu şekilde çözülebilir. Aklınıza gelebilecek her alanda kullanılan bu sistemleri yeni binalarda sıklıkla görmeye başladık. Tesisat arızalarını giderme, estetik görüntüyü iyileştirme gibi konularda oldukça başarılı bir sistemdir. Daha güvenli, daha az maliyetli ve daha yenilikçi yapılar için yükseltilmiş döşeme sistemlerine ihtiyaç duyulur.

Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri Avantajlı Mı?

Yükseltilmiş döşeme sistemleri birçok avantaj getirir. Bilindiği üzere elektrik, internet kabloları, borular, kameralar ve bina tesisatına dair birçok şey hayatımızın parçası sayılabilir. Bu unsurlar hayatımızda önemli bir yere sahipken, korunmaları ve estetik görüntüyü bozmamaları gerekir. Bu nedenle yükseltilmiş döşeme sistemlerinin yenilikçi avantajlarından bahsediyoruz. Bu sistemin avantajlarını maddeler halinde sıralayacak olursak;

  • Zamandan ve maliyetten tasarruf etmeyi sağlar.
  • Yenilikçi ve tasarım dostudur.
  • Tesisata kısa yoldan ve defalarca ulaşabilme fırsatı kazandırır.
  • Tesisat değişikliklerini maliyet gerektirmeden yapmayı sağlar.
  • Sistemin binalara uygulanması kolaydır.
  • Yangın ve su baskınlarında güvenlik sağlar.
  • Binalarda ses izolasyonu sağlar.
  • Kablo ve boruların kötü görüntüsünü ortadan kaldırır.

Yükseltilmiş döşeme sistemlerindeki bir diğer önemli avantaj ise ses izolasyonunu etkili bir şekilde sağlamasıdır. Sistem uygulandıktan sonra zemin ile bağ kesildiği için aşağı katlara ses gitmesi mümkün olmaz. Eşya taşıma, yürüme ve benzeri seslerin aşağıya ulaşması neredeyse mümkün olmaz. Farklı alanlarda farklı sonuçlar kazanmak ve yenilikçi yapılar inşa etmek için yükseltilmiş döşeme sistemlerine fazlasıyla ihtiyaç duyulur.

Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Yükseltişmiş döşeme sistemlerindeki avantajlar birçok alana farklı şekilde yansıyabilir. Apartman, ofis, okul, alışveriş merkezi veya endüstriyel alanlarda farklı beklentiler oluşturur. Her bir alanda farklı şekilde kullanılacağı için yükseltilmiş döşeme sistemi fiyatları da değişiklik gösterecektir. Ofislerde kabloları gizlemek, binalarda estetiği ve ses izolasyonunu sağlamak, okullarda güvenliği iyileştirmek veya sıcak ortamlarda tesisatı korumak gibi beklentiler sebebiyle tercih edilebilir. Her alanda farklı beklentiler sunan yükseltilmiş döşeme sistemleri; pratikliği, estetiği ve maliyeti azaltma konusundaki yenilikleri sayesinde günümüz yapılarında sıklıkla kullanılıyor. Daha güvenli ve gelişmiş yapıların oluşmasına katkı sağlayan yükseltilmiş döşeme sistemlerini her alanda görebiliriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.